reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Pleaseee help me solve this
In a baseball game, the ball hits the top of a wall that is 26 m high and located at 150m away from the thrower, if the ball is hit at an angle 30degree(0) to t
Which of the following expressions are equivalent to x − ( − x ) + y ?
Explain what you think the phrase 'survival of the fittest' means.
the area of a traingle is 10 sq in and the height is 5 in find the base​
What is the value of x in the equation -x = 3 - 4x + 6?
A rhombus has a perimeter of 80 inches. Its longer diagonal is 32 inches. Explain why the shorter diagonal must be 24 inches.
Sandra enters a pumpkin growing contest each year. Currently, her pumpkin measures 36 inches in circumference. Using data from previous years she models the wee
Need help what’s the correct answer for this question?
If m∠APW = 20°, then the measure of ∠WPZ is