Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Andrea wants to improve her flexibility. She is already doing flexibility and strength-building exercises during her workout. Which type of exercise would NOT c
Something is 24 meters tall and casts a shadow that is 6 meters long, something else is 9 long how tall is the thing?
reasons why both men and women could become victims of violence.
When this reaction in equilibrium is heated, a red/brown color persists. what is true about this reaction? 2no2( g. ⇋ n2o4( g. brown/red colorless
All males receive their X chromosomes from their ___
which system has infinitely many solutions? a. y=2x+6 y-8x=21 b. 4x-4y=4 x-y=1 c. 4x+2y=5 x-2y=9 d. none of these
Where does the energy lost betwen levels go? (Ecological pyramid)
Please help click on the image below
What basic information must be provided in food labels?
What is the value of |−32|?