shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

what two expressions make up 6x-10
Using ratios in right triangles
Angle measurement is 119 what’s the supplement
Actors and actresses wear costumes to give people the impression that they are someone else. This makes their performances seem more believable or real. In ever
what's the answer?? please help me
Please Help !! I Will GIVE BRAINLIEST What is the slope of the line !
What type of fault forms when the hanging wall moves upward past the footwall? a. normal fault b. fault-block mountain c. .strike-slip fault d. reverse fault
Scores on a recent administration of the SAT were approximately normally distributed with a mean of 980 and a standard deviation of 135. Between what 2 scores w
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary.
given the following exponential function identify whether the change represents growth or decay y= 56(0.91)^x