kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

Why might nations join together to remove trade barriers?
Can anyone help me with turning fractions into decimals 2 1/2
How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
A special form of loose connective tissue that pads and insulates the body and stores fuel reserves is known as (A) epithelial tissue. (B) adipose tissue. (C) f
A punch  recipe calls for 3 pints of orange juice does the recipe How many ounces oof oranges juice does it requirew
How do you think the people conquered by the Romans felt about their new rulers
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
How Do Clownfish Catch Their Food?
A special form of loose connective tissue that pads and insulates the body and stores fuel reserves is known as (A) epithelial tissue. (B) adipose tissue. (C) f
What is 10 percent of 80