ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of the variables. 15 PTS!! {-12 -w^2} { 2k -81 } = {2f 3 } {-14 3 }
the president fills several different roles simultaneously. analyze how the roles of chief of state, chief diplomat, and commander in chief are related.
At a party there are 40 cookies. There are 5 chocolate cookies for every 3 oatmeal cookies,how many oatmeal cookies are there
The temperature outside is -5 degrees fahrenheit. Name the temperature that would make the sum of the two temperatures 0 degrees fahrenheit
At the beginning of the summer, the water level of a pond is 2 feet below its normal level. After an unusually dry summer, the water level of the pond dropped a
Red blood cells neither gain nor lose water when put into 0.9% NaCl. They are in a(n) ___________ solution. *
explain the similarities between phagocytosis and pinocytosis.
During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in one county of New York State. If there were 210 foxes in the county, what was the number of dee
I need help with these ASAP thanks
if a total amount is 5 7/8 and 6 people need to be fed, how much is a serving size? Show your work.