justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

What is Autism spectrum disorder
How does a heat pump work?
$700 at 8% for 6 years is...?
What is (x-4)squared
Your research should be guided by the directive of the assignment. Please select the best answer from the choices provided T F
Tanyika needs a loan to buy furniture for her house. she can get a loan from all the following except: A. a bank B. a credit union C. the Federal Reserve D. a f
Clarissa wants to find information on the internet about what she can do to help the environment. Which keywords would probably help her find the MOST informat
Zach is 54 inches tall. Noland is 60 inches tall. Margy is 35 inches less than 2 times Zach's height. Write an expression that finds how much taller Margy is t
what government rule allowed states to buy lands they had claimed to the west
The Iran-Contra Affair occurred during the Reagan administration. a. True b. False