icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

Which type of animal wore a gas mask during WWI to keep it protected?
Which equation could be used to find the number of scarves, x, Syrilla needs to sell in order to earn $200? I don’t know the work
Witch best explains why the church was powerful
Which of the following statements is true about this situation? ZOOMIN
Write a paragraph about an everyday conflict in your life
i need to know how long the ramp is
Please help ASAP it’s really nedded
For every $10 worth of candy student council sells, they get to keep $5. This can be represented with variables. 1. What are the variables? 2. What letter can y
By the early 1960s, scientists agreed that Antarctica should
Read the excerpt from "As Good as Gold." Meanwhile, Sam tried to ignore his brother’s fuss. He glanced over at the dog working on what would have been a week's