Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

1. What are the next three terms in the sequence?-1 ,9 ,19 ,29 . . .A. 38, 37, 32B. 40, 51, 62C. 39, 49 , 59D. 38, 47, 562. What are the next three terms of the
katherine spends 1,089.72 each month for rent and supplies to run her salon. If she charges $18 for a haircut how many hair cuts must kathrine do to cover her e
the area of Alicia's garden is 81 square feet. what are the dimensions of her garden?
Estimate the value of 21*3.86/0.207 anyone knw the estimate for this?
what are the 2 properties of enzymes that allow them to act as biological catalysts?
and what is this A rock band has 5 members, and two fiths of the members play string instruments. Also, 0.4 of the members sing. Does the band have the same num
What is Taurine? Please help :)
can someone please help ? (:
What restriction may be necessary to the domain and range of linear equations?
could you tell me what is sputnik?