TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

After World War II, Berlin was controlled by
Using desktop productivity software ensures that the end product will look professional.
What concepts of the Civil Rights Movement were embraced by the Hippie Movement of the 1960s and 1970s?
A customer calls to ask how often he should change the oil in a lawn mower engine. After asking the customer for the manufacturer's name and the model number of
does anyone have the answers to this worksheet
What famous government film was aimed at school-age children to teach them what to do in the event of a nuclear attack?
a bicycle rider travels 50.0 km in 2.5 hours. What is the cyclists speed
Which of the following is true about the Palestinian Liberation Organization?
The page orientation in which the page width is greater than the page height is called
Linnaeus significant development to modern taxonomy is