deaganm9118 deaganm9118
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

A family buys 6 tickets to a show. They also pay$3 parking fee.They spend $27 to see a show

Respuesta :

Kamikazeminem
Kamikazeminem Kamikazeminem
  • 01-03-2019

[tex]Each \: ticket \: costs: \\ (27 - 3) \div 6 = 24 \div 6 =\$ 4[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In order for us to taste something, the substance must be dissolved in liquid. a. True b. False
What is the unit price of a quart of milk for $0.89?
what is the total surface area of a cylinder whose length is twice the radius
The product of the page numbers on two facing pages of a book is 272272. find the page numbers.
A ladder leaning against a house makes an angle of 60 with the ground. the foot of the ladder is 7 feet from the house. how long is the ladder?
What are two language skills needed for speech? a...syllables and rhyme b...expression and response c...spelling and pronunciation d...phonological awareness an
1) solve for w: 3w - 10 = 4w + 5 2) solve for t:6 -2t >18
What are 3 things that the Greeks value in their society? List the three things and give an example of how we know they value that thing.
A therapist who emphasizes helping clients to identify
Find slope of a line parallel to each givien line -x = 2y - 6