dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

The average distance to the center of the earth is 6,000 km when rounded to the nearest thousand, but 6,400 km when rounded to the nearest hundred.
Maxwell guessed that visible light was an electromagnetic wave because of its
The three questions of economics are based on decisions made by economies. What statement best describes why economies must make these decisions? Economies must
When Beowulf fights Grendel, what two things kill Grendel?
What system works with the cardiovascular system to regulate temperature in the body?
I know that 300 divided by 30 equals 10 because the3 in 300 represents?
Which of the following uses percentages to relate the parts to the whole? a. circle graph b. line graph c. bar graph d. none of these
How do i show the work for the problem 200 divided by 6
I know the answer to 0.1 (3.7) is 0.37, But can some one Justify the answer using the Distributive Property? NO fooling around or I'm reporting. Thanks! :)
Which expression calculates the speed in meters per second of an object that travels a distance of 40 m every 10 s? 40⋅10 ​ 10 ÷ 40​​ 40 ÷​ 10​ 40 + 10​​