bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

according to the vedas how did most indo-aryans live ??
Which sentence uses the Parentheses vocabulary word incorrectly? A. I hope Lauren uses “prudence” when she selects the best college to attend. B. The “imputatio
Geometry Homework, Please help with both questions
what are the slight fluctuations seen in maps of the cosmic background radiation?
when are BCG and DPT administrated to the child​
If+you+believe+you+have+a+60%+chance+of+doubling+your+money,+a+30%+chance+of+gaining+15%,+and+a+10%+chance+of+losing+your+entire+investment,+what+is+your+expect
does anyone want to be my frie nd and if you do can you add me
Read the following passive sentence: Pessimism is smart; by expecting the worst you are able to plan for trouble and avoid it. Which revision below is an activ
1. What is the ratio of 10 notebooks to 5 ballpens in simplest form?​
What is the process called by which societies lose their particular uniqueness and start to resemble one another