bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

3 tons of dirt cost $360.00. What is the price per pound

Respuesta :

ishyfishy1129 ishyfishy1129
  • 04-06-2019

Answer: $0.12 per pound

Step-by-step explanation:

divide $360.00 by 3, then divide it by 1000, because 1000 lbs is 1 ton

Answer Link

Otras preguntas

it's a science question pls help
Nuestro comida es muy rica. Is this written correct or no
what is the value of a3
Need help with #3 !! Thanks
At a car repair shop...
In act l , scene of Romeo and Juliet , the character of benvolio embodies the archetype of the
how many terms are in this expression 2x^3-10x^2+z 2 3 4 5
In what way did sargon fail as an empire builder
Which is not a fundamental right? the right to travel the right to vote the right to work the right to marry
Explain how the cartons and boxes for table tennis balls are like the digits for numbers in our base-10 number system.