michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

How do you graph y-2=1/2 (x+6)
Which expressions equal 9 when x=4 and y=1/3 A. X2+6Y B. 2X + 3Y C. Y2-21X D. 5 (X/2) -3Y E. 3X-9Y
Organisms are classified, or grouped into categories, based on similarities in their characteristics and/or evolutionary relationships. The study of how organi
Bo is buying a board game that usually costs BB dollars. The game is on sale, and the price has been reduced by 18\%18%. What could help you find the answer?
Gabrielle's age is two times Mikhail's age. The sum of their ages is 84. What is Mikhail's age?
I BEG I NEED HELP 20. a reaction produces 4.93 l of oxygen, but was supposed to produce 1 mol of oxygen. what is the percent yield?
In an equilateral triangle, each angle is represented by 5y+3. What is the value of y? A. 9.7 B. 10.8 C. 11.4 D. 7.2
Which one is the correct answer, and why?
In choose my plate, the bread, cereals, and grains group is the most important which is why is the biggest
c-1/2 = -4. find c please say fast