trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! Find the error and correct the error! In today's blog post, I teach you how to make watermelon salad with feta and mint! With less than five ingr
table has several directional compasses, several lengths of wire, an iron nail, a battery, an ammeter, a light bulb, a permanent magnet, several metal paper cl
Where did Columbus land when he found America? 3 word riddle
Can you please help me with my homework I need help knowing how to Wright it step by step anyone pls if you have the time
Can anyone help answer the question how could this question be answered bysomeone without algebra?
In general, appellate courts do not reverse findings of fact unless the findings are unsupported or contradicted by the evidence. a. true b. false
When a judge uses legal encyclopedias, law review articles, and restatements to guide a decision, that judge is using:?
Problem 6? Helpppp pleaseeeee
A mutation that can be inherited by offspring would result from
The Roberts family is shopping for a new vehicle. They are considering a minivan or an SUV. Each vehicle has three models; standard, sport, or luxury. The fami