ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Rationalize the denominator (-7x^2)/√(6x-6)
when in 1915 Italy threw in her fate with that of the Allies, how many cries of admiration, how many promises were heard? But after the common victory, which co
Which mineral is needed in significant amounts by the body fluorine selenium sulfur iron
Beowulf which part is most clearly the rising action
What writing style should you use in filling out a short-answer section on a job or college application?
What mass of natural gas (ch4) must you burn to emit 272 kj of heat?
Your firm needs to invest in a new delivery truck. the life expectancy of the delivery truck is five years. you can purchase a new delivery truck for an upfront
You believe the best decision is one which can be easily changed meaning
Please Help! The table below shows the surface area y, in square inches, of a shrinking puddle in x hours: Time (x) (hours) 1
What is one of the byproducts of yeast fermentation?