banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Twenty-seven is smaller than five times a number increased by seven
2 1/2 gallon of paint can cover 150 square feet of wall. Based on this information what is the number of square feet that 1 gallon of paint can cover ? Explain
The equation y=2x represents a set of data. Which sentence is not true A. The constant rate of proportionality is 2 B. The initial value is 2 C. The slope of th
Which type of software license allows you to make changes to the software code?
Thurston wants to retire in Nevada when he is 80 years of age. Thurston, who is now 55, believes he'll need $400,000 to retire comfortably. To date, he has set
Mi agente de viajes sugiere que yo _____ mi dinero en efectivo en diferentes bolsillos. Question 17 options: pongo pongas ponga pone
Inequality for thirty is no greater than the sum of a number and -8
(20pts) conjugate the verb preferir what takes place in the conjugation that makes this verb a stem-changing verb? Please help as fast as possible!
which Renaissance master produced the work shown here
8x=-4(x+3) I would really appreciate some help