mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

two urns contain white balls and yellow balls. the first urn contains 5 white balls and 8 yellow balls and the second urn contains 9 white balls and 2 yellow b
In your own words, explain why the period between 1951 and 1959 is regarded as the dawn of space age. What are two technological advancements or discoveries fro
Which of the following is a Germanic language ? A.french B.Spanish C. ItalianD. Enlgish
Which theory of matter states that all particles of matter are in constant motion?
Convert 1.05 to a percent. 1.05% 0.105% 10.5% 105% A
A construction truck collides with the back of a subcompact car. Which vehicle has the larger change in momentum during the collision? A) The small car has a la
My question is attatched! I have an idea... its just a little tricky! Thanks in advance!
________ is usually written in a recurring metrical pattern. a. poetry b. prose c. idioms d. free expression
Pros and cons of using the internet
Respuesta de 17 entre 264. 31