janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

As the temperature of a liquid increases, its vapor pressure (1) decreases (2) increases (3) remains the same
In which order did this sequence of events from Texas history occur? 1. Texas became the 28th state in the United States. 2. People from the United States settl
#5- The ratio of the measurement of an angle to its supplement is : . Find the angle and its supplement
CeeCee recorded the number of necklaces for sale at 10 different locations and then arranged the numbers from smallest to largest. The numbers of necklaces for
What is the formula for ANOVA
what is the capital of Saudi Arabia?
which compound is an unsaturated hydrocarbon
In any redox reaction, the substance that undergoes reduction will (1) lose electrons and have a decrease in oxidation number (2) lose electrons and have an inc
Partially because of the atmosphere of fear created by militarism, many European nations formed ____________ with other nations where they promised to protect e
Solve for R. K=ar/p Answer choices: R=ka/p R=kap R=kp/a R=a/kp