lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

What is the external conflict between abigail and Parris
Which term describes the strong divide that was created between the north and south and led citizens to be loyal to the region in which they lived?
Which of these is an accurate statement about the first Navigation Act, passed in 1651? A. It required all exports to be routed through England. B. It required
What is the purpose of analyzing a play? A. to fully summarize the play's plot B. to offer a specific interpretation of the play C. to gain knowledge about
Solve three and four and nothing more ok
This map is representing North America in the period IMMEDIATELY
Which planet is named after the roman god of the sea
What is the following product? Sqrt30 times sqrt10
two vertices of a right angle have coordinates (3,7) and (3,10). The segment that connects these points a leg of the triangle. which set of coordinates for the
An electric light is plugged into a 120-V outlet. If the current in the bulb is 0.50 A, how much electrical energy does the bulb use in 15 minutes?