kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Cells that have differentiated still have most of their genes and they
True/False – The following sentence is an example of inclusive language. A doctor must have a lot of schooling before he can receive his license. a. True b. Fal
What does the twelfth amendment prevent
which best explains why it is important for people to be aware of government policies
Who is the antagonist in this excerpt from “The Wild Swans” by Hans Christian Andersen?
muscle cells would contain a high number of
Which of the following groups have lived on the continent of South America for the longest time?
Theophrastus was considered the "Father of Botany" in the approximate year of?
Which of the following statements describes a defining characteristic of Canada’s territories? A.Canadian territories are self-governing. B.Canadian territories
Hypertension is a word that describes __________. cancer high blood pressure arthritis diabetes