alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this this, tell me if you cant see the picture so I can type it out for you guys
Cross a red flower (AaBB) with a pink flower (AaBb). What are the expected phenotypic ratios of offspring?
find the missing sides a) 41 b) 6.2 c) 6.4 d) 9
What is the circumference and are of these 3 circles
The children opened their presents with delight (underline and identity the type of adverb in the sentence)
Simplify the expression 3(5x+2)
What connection does the Catholic Church have to april fools day
In your own words, describe what Internet Protocols are. Why is it important to have agreed upon protocols? Give a good answer, dont just put one word to get th
In at least 150 words, discuss the tone of the narrator in “I Stand Here Ironing,” and explain how it impacts the telling of the story.
The effect of a catalyst on a chemical reaction is to provide a new reaction pathway that results in a different