johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

According to you,what should be done to modernize and commercialize agriculture in nepal?​
THE ANSWERS THAT ARE SHOWN ARE NOT RIGHT Options for the first box- AAA, SAS, SSS, ASA Options for second box- 30, 60, 90 Options for third box- twice, half of,
Which element atom will form a LARGER radius when it becomes an ion? Na Mg Al Cl
Adam, Matt, and Clinton sold sandwiches in the ratio of 2:7:3 to raise money their basketball team. Matt sold 91 sandwiches. How many sandwiches did al three bo
Viruses and bacteria can infect human cells. Bacteria are living organisms, while viruses are not. How do you think the treatment for viral and bacterial illnes
A boy is swinging a toy on a piece of string in a vertical circle. The toy has a mass of 150 g and the radius of the circle is 0.8 m. a) He swings the toy with
PLEASE HELP I WILL GIVE TONS OF POINTS
Which event typically causes upwelling? (10 Points) A. Wind blows warm water away from the shore. B. Warm water rises to the surface of the ocean. C. Neap tides
Find missing angle 100° 100° X=
PLEASE SOLVE IT CORRECT ANSWER WILL BE BRAINLISTANSWER​