katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

How to say how are you in tonga
Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8. A between 2,400 and 2,500 B between 2,400 and 2,800 c between 2,400 and 3,000 d between 2,400 a
Which of the following human activities can increase the risks of flooding? a. cultivation b. planting trees c. soil management d. widening rivers
Amphibians can breathe through their skin. True False
The IMF and World Bank have been criticized as undemocratic. Why?
Which concerns of the Anti-Federalists were satisfactorily resolved in the Constitution?
The U.S. government openly stated that they would view any European interference in Latin America as
how did geography influence the location of European colonies?
Express the number 50 and 25 different ways
Which of the presidents listed below did not attain the presidency due to the death of a president? A. Chester Arthur B. Gerald Ford C. John Tyler D. Millard Fi