yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

How do your peer relationships affect your overall health status?
What is a good topic sentence for a world history essay?
How would doctors cure the bubonic plague today?
Assuming no air resistance, how far will a 0.0010 kg raindrop have fallen when it hits the ground 30.0 s later. Assume g = 9.8 m/s2. a)294 m b)4410 m c)88
Need help someone plz help me
Is 712divisible by 2,3,4,5,6,9,or10
The number -2 is a solution to which of the following inequalities? -3x < 1 x - 7 < -4 -12/x> 10 x + 7 > 5
How much is the jacket without sales tax
Be precise. Multiplication is defined as repeated addition. Use the word repeated to define exponential form. Justify your reasoning.
Mesopotamia, mayan, easter island, and 1930s u.s. midwest prairie societies all experienced "crashes" because they ________.