1people99
1people99
04-04-2020
Mathematics
contestada
PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP!! 30POINTS!!!!!!
Respuesta :
kristinemahler100
kristinemahler100
04-04-2020
1 similar parallelograms
EFGH and WXYZ
set up
2/3 = 6/x
solve for x
2/3 times x = 6
x = 6 divided by 2/3
x =9
2 similar pentagons
JKLMN and VWXTZ
similar shapes have the same angles
60 degrees
2. similar triangles
lance the alien
set up
5/8 = x/32
solve for x by multiplying 32 on both sides
(5/8) times 32 = x
x = 20
4 similar triangles
ADE and ABC
set up
x/2 = 12/(4+2)
x/2 = 12/6
x/2 = 2
x = 4
5 similar triangles
perimeter
two different set ups
first:
30/5 = (YZ)/6
6 = (YZ)/6
36 = YZ
second:
30/5 = (XZ)/10
6 = (XZ)/10
60 = XZ
perimeter
60 + 36 + 30 = 126
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 51+ )
Otras preguntas
In the equation Ca(s) + 2H2O(l) -->Ca(OH)2(aq) + H2(g), list each element used as a reactant, and tell how many atoms of each are needed for this reaction.
On average the data points lie between what points from the mean for the following data 8,9,12,12,13,13,13,15,16,16,16,17,17,18,18,18,18,18,20,20
What is the purpose of TCP?
what is meant by responsibilities and duties
Write a C program to compute the roots of a quadratic equation . The roots can be calculated using the following formuls X1=(-b+(b^2 - 4ac))/2a X2=(-b-(b^2-4ac)
Jayanta is raising money for the? homeless, and discovers each church group requires 2 hr of letter writing and 1 hr of? follow-up calls, while each labor union
If it takes 6 sec for a ball to strike the ground when it it is released from rest, determine the height in meters of the building from which it was released. T
In the blanks, write "fewer" or "less," whichever is the correct form. PLEASE HELP I brought ____apples than John. I have _____work to do today. I have ____mon
In a learning curve application, 658.5 work hours are required for the third production unit and 615.7 work hours are required for the fourth production unit. D
You are laying 1.200 ft of pipe. After doing 900 ft. your vendor has run out of $15 pipe, and you have to buy more pipe at the store for $25 per foot. How much