amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this one!
Bridge Over Troubled Water adapted from National Park Service Florida's waters are under siege. Seagrasses are dying. Algae is blooming. Fish populations are p
help please i need help if i get this one wrong i need to start over
Task #3 Debugging a Java Program 1. Copy the file Sales Tax.java (see Code Listing 1.2) from the Student CD or as directed by your instructor. 2. Open the fil
ghhhhhhjreffr76f7urfytfy6r
This is flipping a figure over the axis of symmetry. Every point has a corresponding point in the new image on the opposite side of the axis of symmetry, except
Theo left Phoenix traveling 55 mph. Two hours later, Dennis left Phoenix following Theo and he was speeding along at 75 MPH. How many hours will it take Dennis
solve for w what is w ÷ 1 = 6.6​
Why is Alpha Centauri B Appear smaller than the sun
SECTION B1. Define the following termsa.copulation​