chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

write the equation in function form then graph the equation 3x-y=5
in a geometric series t1=23,t3=92 and the sum of all of the terms of the series is 62813. How many terms are in the series
how did martinique gain independence
se quiere embotellar 43,5 litros de leche en botellas de 0,750 de litro ¿cuantas botellas se necesitan?
Veronica earned $150 at work this past week in her paycheck. She wants to buy some necklaces which costs $6 each. She writes a function to model the amount of m
how do i make 24 using the numbers 11 6 10 2?
There are 5 red balls,6 white balls and 7 green balls in a box.If one ball is taken without looking,what is the probability that it is white?
What is the state at which a net force is zero called
A rocket is launched from the ground. The function  h(t)= -4.9t^2 +180t   models the height of a rocket launcher from the ground t seconds after it is launched.
Write down a sensible metric unit for measuring A) the distance from London to Paris B) the amount of water in a swimming pool