waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality V/3+12>7
What effect does reducing your carbon footprint have on the environment? increases the greenhouse effect O reduces the greenhouse effect O more re-radiated infr
Carter bought a bear and paid for a football uniform. The total cost was $38.50. Write and solve an equation to find the cost, x, of buying a bear.
−30=5(x+1) solve for x pls help
Solve application problems using radical equations. A baseball diamond is a square that is 90 feet on each side. What is the distance a catcher has to throw the
a chord of a circle of radius 12 CM subtends an angle of 120 degree at the centre find the area of the corresponding segment of the circle (use π= 3.14 and √3
x/-8 ≥−5 solve for x
Please help..........
What the correct answer I do not want mistake
1. Draw the multiplication table on the set P= {3,5,7,9) in modulo twelve. (b) From your table, evaluate; (0 (305) (509) () (589)®(789)