meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Canada has a population that is about 1/10 as large as the United States. If Canada's population is about 32,000,000, about how many people live in the United S
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
To calculate the area of the front surface of a box,you (a) add the length to the height (b) add twice the length to twice the height ( c) multiply the length b
Simplify (7-8i)+(-12-4i)
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases
How do we solve that problem 1/4(x-3)=3x-11/4x-3
What activities can you do on Jupiter?!
who do scholars believe first wrote Beowulf
Is this a good thesis statement for my essay? The Earth has many life-threatening problems caused by humans. One of these problems is the over-consumption of w
You just priced what it would cost to buy vinyl floor tiles at the local tile store. They quoted you $3.29 per tile. When you went home you found the same exact