keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

what is 7.87 rounded to the nearest tenth
how does 0.008 compare to 0.08?
Read this line from the text: What have I, or those I represent, to do with your national independence? What does Douglass mean by the question in bold? He does
Anne Frank kept her diary, which was later published as The Diary of a Young Girl, for just over __________. a) six months b) two years c) ten years d) thr
Taxonomy seeks to _____. identify all living things identify all nonliving things organize all living things in a logical manner organize all nonliving things i
Why is 12 (m+n) equivalent to 12m + 12n
whst 4 processes shape Earth's features
Name two different numbers that round to 8.21 when rounded to the nearest hundredth
Which pair of sentences can be combined using a conjunction? A. Alison meant to call home before she left the party. She forgot. B. Mother can't wait for th
Why do basil 1 and basil 2 typify Byzantine emperors?