diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

In a lottery, a 4 digit number from 0000 to 9999 is randomly selected. Find the probability that the number selected begins with a 3 and ends in a 2 or 0.
Wich Equation is correct?
What was one reason freed slaves migrated to western territories?
Sara set off on a bicycle trip at 6:30 am at an average rate of 24 miles per hour. Her friend, Jayne, promised to bring her some lunch, and she set off by moto
Write each ratio as a fraction in simplest form. The explain it’s meaning.
A restraunt earns $1073 on Friday and $1108 on Saturday. Write and solve an equation to find the amount x (in dollars) the restraunt needs to earn on Sunday to
What do you add to 2 3/8 to make 6
what is 86.8954776543 rounded to the nearest millionth/ show work
Evaluate f (x) = ln x for an x-value of x = 2
the lengths of the sides of a triangle are consecutive odd integers.if the perimeter of the triangle is 27 what is are the lengths of all three sides?