forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Two speakers are wired to emit identical sounds in unison. The wavelength in air of the sounds is 6 m. Do the sounds interfere constructively or destructively a
Addition of _____________ to pure water causes the least increase in conductivity. A) weak bases B) acetic acid C) ionic compounds D) organic molecules
Ellie wants to buy a computer for $900. She can save $75 a month in a savings account and earn $2 for every $100 saved and buy the computer when she has enough
How are layers of the earth divided
If events A and B are DEPENDENT, then A) A and B must occur together. B) A and B cannot occur together. C) A's occurrence can affect the probability of B's oc
4.Why were troops unable to advance on the western front during WWI?
what is the answer?​
Who can help please
PLEASE PLEASE HELP ME OUT.......​
The rate at which charges move through a conductor is called