Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

How might working in space be different from working on Earth
The probability of randomly selecting a green marble from a bag of 20 marbles is 1/2 . Which of the following describes the likelihood of selecting a green marb
A box of cashews peanuts and almonds contains 240 nuts. for every five cashews there are four peanuts and seven almonds. how many more cashews are there than pe
In A Midsummer Night’s Dream, the mention of _____ is an allusion to earlier English poetry
n+9/4n+36 simplify this
how does Yakutsk, Siberia compared to Anchorage, Alaska in latitude
Lauren has a ribbon that is 1/2 yard long. She cuts the ribbon into 5 pieces of equal lengths. How long us each piece of ribbon? 10, 1/10, 50 or 1/5?
Determine if the following scale factor would create an enlargement, reduction, or isometric figure. 3.5 2/5 0.6 14.1 4/3 5/8 ---------------------------------
how much is 2/3 of 9 marbles?
What are some characteristics of medieval music?