Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

The founder of modern China is _____.
Dwayne has $80 to spend on video games. Used video games cost $10 each, and new video games cost $20 each. What equation in standard form determines the number
Which individual would be the safest from a lightening strike? a. a person standing 8 miles away b. a person on a bike 8 miles away c. a person in a tent 8 mil
Simplify: (−2)3 · (−2)4 A) (−2)12 B) (−2)7 C) 212 D) 27
What was the main message of the Atlantic Charter? A. It said that nations had the right to choose their government. B. It proposed an American alliance with Ru
seven hundreds five tens and six ones
PLEASE HELP ME WITH THESE TWO
ubtract the sum of a2−2ab+b2 and 2a2+2ab+b2 from the sum of a2−b2 and a2+ab+3b2
How to solve for w in V = lwh
Need word problem solved A washer and a dryer cost 821 combined. The washer costs 79 less than the dryer. What is the cost of the dryer?