laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

When the President accepts another country as a nation of the world community, it _____.
2/5x + 21 = -1/5 (8x - 25) -2x
What is the square root of 137
how can you use neutron in a sentence
Animals with a special rod or notochord are called _____. vertebrates chordates invertebrates
By tradition, when does the presidential campaign begin? a. After a candidate has gained enough electoral votes in the primaries b. When a candidate is offici
Most species of cyanobacteria are enclosed in a _____. carotenoid pigment phycoerythrin mucilaginous sheath nuclear membrane
what is 5/8 +3/10 in simplest form
The transport of slaves across the Atlantic is known as the Middle Passage. a. True b. False
Does learning always have a positive affect on a persons life