shabriafrazier13
shabriafrazier13 shabriafrazier13
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

The bakers at Healthy Bakery can make 350 bagels in 10 hours. How many bagels can they bake in 23 hours? What was that rate per hour?

Respuesta :

mjboboyhi mjboboyhi
  • 03-10-2020

Answer:

In 23 hours they make 80.5 bagels. The unit rate is 3.5 bagels per hour

Step-by-step explanation:

Divide 10 hours by 10 hours to get 1 hour.

Divide 350 bagels by 10 to get the unit rate (which is 3.5)

Multiply the unit rate by 23, and you get 80.5 hours.

Answer Link

Otras preguntas

Samuel can type nearly 40 words per minute how many hours would take to type 2.5x10.5 words
Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?
which type of organism is the tobacco plant
The Triple Alliance, also known as the Central Powers, consisted of (5 points) A. Germany, Austria-Hungary, and Russia B. Germany, Austria-Hungary, and Italy
which number belongs to the solution set of the equation below? 8x=120
the ancient hebrews founded the religion known as islam. christianity. judaism. hinduism.
can one cell be a living thing? explain
in figure 13-2 is the pressure greater in the area of the bottle outside of the tube (D) or inside of the tube (B)?
if you become a popular athlete,what will you do or share to your school?
1.9 Lillian Fok is president of Lakefront Manufacturing, a producer of bicycle tires. Fok makes 1,000 tires per day with the following resources. Labor: 400 hou