preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Which two things are being compared in the poem?harbors and cities  fog and cats  cat feet and harborsfog and moving
What is the definition of popular press source?
I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
this gas makes up close to one fourth of the air surrounding earth
There are 30 students in a class that took a test. The average grade of 10 students was 80. The other 20 students average was 89. What is the overall average fo
can someone help me on this question! please! :)Evaluate the formula V= BH/3; B = 36 in.² and h = 11 in.
Translation: how long has it been?
A jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
Which of the following statements is not true?"Whom" can serve as the object of a preposition."Whom" is an object pronoun."Who" and "whom" are personal pronouns
florence has only $420 in her hank account. describe how to find the amount after she writes a check for $590