taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why are silver, lead, and mercury so special? (why do they always precipitate out and never dissolve) PLEASE BE DETAILED BUT SIMPLE
write this ratio as a fraction in simplest form without any unit 21 ft to 8 yards
Currently you have $80 and your sister has $145. You decide to save $6 of you allowance each week, while your sister decides to spent her whole allowance plus $
The electrical current, in amperes, in a circuit varies directly as the voltage. When 24 volts are applied, the current is 8 amperes. What is the current when 5
please help!!! what is the definition of ozone layer
41x0x3 what property is this
Find the vertex, focus, and directrix of the parabola.3x2 + 16y
Vicky is solving an equation where both sides are linear expressions. If the y-intercepts of the graphs are the same but the slopes are different, what is the g
You are cooking macaroni and cheese and while pouring the pasta into the colander you splash scalding water on your arm. the area becomes red, painful, and blis
Dr. gauche likes to make fun of student comments in class. she finds that every time she does this, students make fewer comments the rest of the class period. a