keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

How would i solve 15=x+7
Please solve the problem in the image above thank you!
MORE FREE COIN WHERE DA LOVE AT GUYS?
Classify these functions as even, odd, or neither even nor odd.
Find the value of x when 6 minus 4 xequals6 x minus 8 x plus 10.
Choose the expression that is equal to 28.3. A. 33 + 27.2 – 6.8 + 24 – 3.1 B. 33 + 27.2 – (6.8 + 24 – 3.1) C. [33 + (27.2 – 6.8)] + 24 – 3.1 D. 33 + 27.2 – (6.8
What is the factorization of the polynomial below? 16x²-9 O A. (4x+3)(4x - 3) O B. (4x - 3)(4x - 3) O C. (8x - 3)(2x-3) O D. (8x+3)(2x-3)
What is the goal when using a dichotomous key? A- to see changes in an organism B-to analyze anchganism's DNA C- to determine lifespan of organisms D- to ident
i am a line segment where 2 faces of a polyhedron interse what am i?
write an equation for a circle with a radius of 3 and a center located at point (2,-1)