hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

The eiffel tower was made using this type of construction
Why could a diet low in carbohydrates be dangerous? A-The increased level of starches would provide excess energy. B-The body could break down proteins from mus
What is the equation of the line that passes through (7, 4) and (4, -2)? a) y = 2x - 10 b) y = -2x - 10 c) y = -2x + 18 d) y = 2x + 18
Books spontaneously catch on fire in temperatures at or above 451, degree Fahrenheit. Write an inequality that is true only for temperatures (t)(t)left parenthe
Enzymes that breakdown disaccharides are located ________. a. in the lumen of the small intestine.
GEORGE WASHINGTON : PATRIOTISM :: SUPERMAN : _____
When an attacker uses bluetooth to copy e-mails, contact lists, or other files on the device, it is called?
Select the sentence that includes an allusion. Like a thief, she stole into the night. Like a young expert, he crept into the basement. Like a Grinch, he ha
Frozen yogurt has 75 calories in 2 ounces.How many calories are in 8 ounces of the frozen yogurt
According to erik erikson, the task of the adolescent is to: