jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

FIRST CORRECT GETS BRAINLIEST!!!!!!!! 15/20 POINTS!!!!!!!!!!!!!!! ASAP!!!!!!111
Please help me with this math problem, urgent please
please give answer please please please
Find the value if x and if nessesary express your answer as a simplified radical
Factor completely 9x2 + 42x + 49
boa constrictor beetle conti poison dart frog sloth strangler fig- fungus fruit bat What will most likely happen if the population of poison dart frogs drops du
Please help me I keep getting long and I do not know what I’m doing
21. Eating vegetables, fruits, and whole-grain products that are high in helps keep the digestive system healthy. fiber water fat protein
Any attempts would be appreciated​
Imagine that you’re planning to visit a Spanish speaking country this summer. Use the future tense to discuss travel plans and any art, movies, musicians, or pl