americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

The second side of a triangular deck is 6 feet longer than the shortest side and a third side that is 6 feet shorter than twice the length of the shortest side.
please help !! A safety regulation states that the height h of a guardrail should be 106 centimeters with an absolute deviation of no more than 7 centimeters. W
Jeremiah is saving money for a tutoring job after the first 3 weeks he saved 135$ assume the situation is proportional use the unit rate to write an equation re
Adding a negative word to a sentence makes the information ?
How does income distribution in the economies affect the marketing decision of the firms?
Evaluate the expression for a=4 and b=-3. a - b Enter only your final result as your answer.
what does e as a limit mean in algebra 2
Is boron nitride a compound element or mixture?
Strenuous activity releases a substance called _________________into your bloodstream. Question 4 options: Nutrients Blood Lactic Acid Oxygen
What are some characteristics of the ecosystem in which you live