doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

What is a causative agent of Encephalitis?​
I need help FAST!!!Make sure you can explain the problem
A+ Series - Core Mathematics THEORY QUESTIONS Question 1 (SSSCE 2000 Ou 12a) Four angles of a hexagon are 130°, 160°, 112° and 80°. If the remaining angles are
The sum of two numbers is 50. If the larger number is divided by the smaller number we get 7/11. Find the numbers.
How did the Vietnam war affect the United States check all that apply
If K = (AB)/(A+B) , then B = ? (a) (A)/(1−A) (b) (AK)/(A−K) (c) (AK)/(K−A) (d) (A+K)/(A) (e) (A−K)/(AK)
with balanced chemical equations, show the different stages of fermentation​
triangle ABC is similar to triangle XYZ. fine side a
heeeellllp... ... ... ... ... ... ...
1. Find the greatest number of 4-digits which is exactly divisible by each of 2,3,4,5,6 and 7.​