jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Can you answer this question please
calculate the volume of air in liters that you might inhale(and exhale)in 8.0 hours. Assume that each breath has a volume of 0.57 liters, and that you are brea
What's the best option if you can't show your PowerPoint presentation at all? A. Create PDF/XPS Document B. Prepare a Package Presentation for CD
A paragraph that has its topic sentence first is
What is answer to number 3 PLZ HELP HURRY IM TIMED
Match each energy source with the correct description
why did americans want to cut back immigration
A mutation is an abnormal variation in an offspring from its parents. a. True b. False
in the diagram, m <ACB =66 find M <BCD
hank cut some blocks of wood that were 2 3/8 feet long. if eight blocks were laid end-to-end, how long would the wood blocks be?