mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Communicable diseases a. are also known as noninfectious diseases. b. can only be caught from coughs and sneezes. c. are caused by lifestyle choices, such as
Which of the following words is most likely to carry a connotation? A. Walk B. Stride C. Run D. Stand
The modern idea that our minds have a conscious and unconscious track is known as _____ theory. a) dual-processing b) Freudian c) introspective d) preconscious
Wich is the greatest six digit number 860,553 or 865,530
Plzzz help ...........
When Australia became the federated Commonwealth of Australia in 1901, Sydney and Melbourne competed to be the capital city. A compromise was reached and ______
Write a real world problem for the equation 11x =385.
kelsey made 2 pitchers of lemonade each pitcher holds 6 cups she poured 4 cups of lemonade from one pitcher what fraction of the lemonade is left?
The only two Democrats to serve as President from 1860 to 1916 were: Lincoln Cleveland Douglas Wilson
Is chlorine gas a conductor or an insulator