aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH 7 and 9!!!!!
help me plz I will give points ​
Describe the main charecteristics of government religion and economics in spains colonies in the americas
A 4.0 L container holds a sample of hydrogen gas at 306 K and 150 kPa. If the pressure increases to 300 kPa and the volume remains constant, what will the new t
1. Frost wedging, root wedging, exfoliation, abrasion, and thermal expansion are all examples of which of the following processes? Weathering Erosion Deposition
Hello help me with ALL 14. Thank you
A 50.0 kg driver is riding at 35.0 m/s in her red sports car when she must suddenly slam on the brakes to avoid hitting a deer crossing the road. She strikes th
The force of gravity on an object is known as its mass. Please select the best answer from the choices provided OT OF PLEASE HELP ASAP
A plant and an animal are both living things According to the Coll Theory, what can you conclude about these two very different organisms? SC 912 L. 14.1 Plants
What were characteristics of daily life in ancient Pompeii?