erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles
Round 47125 to the nearest ten, nearest hundred, nearest thousand, and to the nearest ten yhousand
AngleDFG and angleJKL are complementary angles. M angleDFG =x+5, and m angleJKL=x-9. Find the measure of each angle
Which causes athlete’s foot?
What is determined by motion and the spacing of particles?
(32-20) divided by 4
what the rational numbers equivalent to 6/9
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer
How to simplify square root of 210?
If a person earns $19,850 per year , estimate that persons hourly salary ..please give me details and how you rounded