Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2014
  • Mathematics
contestada

The $199.99 game console Amy purchased was on sale for 10% off. What amount did Amy get off the price?

Respuesta :

luana
luana luana
  • 01-12-2014
[tex]10\%\cdot199.99=\\\\0.1\cdot199.99=19.99\\\\She\ get\ off\ \$19.99\ [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Answer these ones too
Which components were a part of the Roman Republic's representative government? Choose all that apply. citizen assemblies permanent dictators Roman legions cons
How does a plasma membrane control what gets in and out
Which of the following describes a system? n# 1 on #2 on # 3 on #4 on 5 ono O The process of creating goals for a healthcare facility O The patients that a hea
Density is a chemical property of matter. * TRUE b. FALSE
What is the midpoint of -2 and 12
The largest mountain range in Europe is the __________. A. Alps B. Pyrenees C. Apennines D. Mt. Vesuvius
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74 for 6 muffins $5.52 for 8 juice
The umbra of the Earth's shadow always points: A. Towards the Sun. B. Directly towards the Moon. C. Directly away from the Sun.
WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE ANSWER QUICK