ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

Travis jogged 3 7/12 Miles in the morning. In the afternoon he jogged 2 5/12 Miles . How many fewer miles did Travis jog in the afternoon then in the morn
Between x = 2 and x = 3, which function has a greater average rate of change than y = 1/ 3 ^-x ?A) y = 2^x B) y = 5^x-2 C) y = 1 /4 ^-x D) y = 2 /3 ^-x
HELP can someone help me put this in simplest form
the difference of x and 4, cubed, times 6
It takes 32 minutes for 3 people to paint 4 walls. How many minutes does it take 4 people to paint 7 walls?
A desk is on sale for $279, which is 38% less than the regular price. What is the regular price?
In this excerpt from “ A Bird Song” by Christina Georgina Rossetti, which three lines contain internal rhyme?
Which type of doctor specializes in treating cancer patients?
Text aids help to understand the order of information contained in a book or document. Please select the best answer from the choices provided T F
how many cities could 8 TeV power for a week?